Aqua aerobic

Aqua aerobic (gimnastyka w wodzie) to bezpieczna forma aktywności fizycznej, którą może uprawiać każdy, niezależnie od wieku oraz kondycji fizycznej. Jest to rodzaj gimnastyki korekcyjnej, który wywodzi się od ćwiczeń rehabilitacyjnych w wodzie. Idealny dla tych, którzy lubią wodę. Jest bezpieczny, efektywny i przyjemny. Siła wyporu wody pozornie zmniejsza ciężar ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

W zależności od głębokości zanurzenia, ułożenia ciała w wodzie i kierunku wykonywania ruchu możesz wykonywać ćwiczenia odciążające, wspomagające, z oporem. Ciśnienie hydrostatyczne ułatwia wydech i powoduje opór przy wdechu, działa też na jamę brzuszną. Siła wyporu i ciśnienie zmniejszają pracę mięśni konieczną do utrzymania pionowej postawy, odciążają stawy i kręgosłup. Umożliwia to dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie szybciej męczą.

W wodzie płytszej wykonuje się ćwiczenia aerobowe i wzmacniające mięśnie, bez użycia dodatkowego sprzętu. W głębszej używa się tzw. makaronów (cienkich 1,5-metrowych pianek wypornościowych). Można na nich siadać, stać, pchać w wodę, zwiększając w ten sposób trudność wykonywania ćwiczeń, np. przeprowadzając ćwiczenia siłowe lub rehabilitujące określone partie ciała. Aqua aerobic rozwija wytrzymałość mięśni, podnosi ogólną sprawność fizyczną, przyśpiesza usuwanie toksyn, zmniejsza cellulit, ujędrnia i uelastycznia skórę. Podczas aqua aerobiku odciążony jest cały układ kostno-stawowy, z tego względu ta forma ruchu polecana jest również osobom, które chorują na osteoporozę, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają problemy z kręgosłupem i stawami oraz paniom w ciąży. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowane i doświadczone instruktorki - fizjoterapeutki oraz absolwentki Akademii Wychowania Fizycznego. Ćwicząc aqua aerobik szybko można pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ ruch w wodzie wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Dodatkową korzyścią jest także widoczny wpływ na zmniejszenie cellulitisu, gdyż woda masując ujędrnia ciało. Systematyczna gimnastyka w wodzie jest skuteczna zwłaszcza dla osób z nadwagą. Aerobik w wodzie nie wymaga umiejętności pływania, ponieważ, cały czas ćwiczy się w styczności z podłożem. W wodzie ciało waży o wiele mniej, dlatego łatwiej wykonuje się ćwiczenia.